Strona główna
Dzisiaj jest 25-4-2024

Tynk Mozaikowy

Ściany na klatce schodowej zazwyczaj maluje się zwykłą farbą olejną, która jest dość trwała, ale trudno z niej usunąć zabrudzenia. Na ścianie widać więc brudne smugi i zadrapania. Na rynku pojawiły się niedawno tynki mozaikowe, które mogą wybawić nas z tych kłopotów.

Tynk mozaikowy od zwykłej olejnej różni się przede wszystkim dużą odpornością na zmywanie, czyszczenie i ścieranie. Z kolei od zwykłego tynku odróżniają go składniki: spoiwem są przezroczyste żywice, a wypełniaczami kolorowe żwirki. Pokryta takim tynkiem ściana wygląda bardzo elegancko i jest łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli się zabrudzi wystarczy ją wyszorować wodą i szczotką.

Kolorowo mi

Producenci zalecają tynk mozaikowy do miejsc, w których przebywa wiele osób, np. do budynków użyteczności publicznej. Można go używać nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz (na powierzchniach narażonych na zabrudzenie np. cokołach, podmurówkach, balustradach, ścianach balkonowych czy ościeżach drzwi i okien).

Tynk mozaikowy można nakładać na beton, tynk cementowo-wapienny, cementowy, płyty gipsowo-kartonowe, drewnopochodne, stare powłoki malarskie (jeśli mocno się trzymają) oraz na warstwy zbrojone w systemach dociepleń budynków.

Jest dostępny w kilkudziesięciu kolorach od beżu, przez écru, po seledyn, zieleń, bordo i pomarańcz. Może być drobno- lub gruboziarnisty.

Paca w ruch

Kładzie się go na mocne i równe podłoże dokładnie oczyszczone z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby kredowej, wapiennej, olejnej i emulsyjnej. Powłoki lakierowane, olejowe i farby klejowe można czyścić przy pomocy gorącej pary wodnej. Większe nierówności podłoża trzeba skorygować, np. stosując zaprawę wyrównującą.

Samo tynkowanie nie jest trudne. Otwieramy wiaderko, zawartość mieszamy kielnią lub jakimś obrotowym mieszakiem mechanicznym. Następnie równomiernie nanosimy na podłoże za pomocą trzymanej pod kątem stalowej pacy (zazwyczaj na podwójną grubość ziarna). Wygładzać go należy, kiedy jest jeszcze wilgotny - zawsze w jednym kierunku. Tynk trzeba nakładać równomiernie, nie przerywając pracy.

Całkowite stwardnienie tynk osiąga po dwóch, trzech dniach. W trakcie wiązania spoiwo jest najpierw mlecznobiałe, w miarę upływu czasu staje się przezroczyste. W warunkach podwyższonej wilgotności czas wiązania tynku może być wydłużony

Podczas wykonywania i wysychania tynku minimalna temperatura otoczenia powinna wynosić plus 5 stopni Celsjusza, (maksymalnie plus 25 stopni). Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, deszczu lub silnego wiatru.

W Polsce tynki mozaikowe sprzedaje m.in. Baumit (Baumit MosaikPutz Fein), Atlas (Atlas Deko M) i Henkel (Cersit 177). Za 20 kilogramowe wiaderko zapłacimy ok. 140 zł. Zużycie 3-4 kg na metr kwadratowy.

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery