Strona główna
Dzisiaj jest 25-4-2024

Malowanie elewacji

Przed rozpoczęciem malowania elewacji należy sprawdzić jakość podłoża. Powinno być ono mocne i zwarte, w innym wypadku farba elewacyjna będzie się odspajać.

Aby elewacja długo zachowała świeży wygląd, ściany trzeba dobrze przygotować do malowania. Nieistotne, czy malujemy nowy dom, czy odświeżamy elewację starego budynku, zawsze bezpieczniej jest zastosować najpierw preparat gruntujący. Jego rodzaj trzeba dostosować do rodzaju farby elewacyjnej, którą będziemy nakładać.
Taka substancja zawiera głównie spoiwo. Dlatego z reguły jest bezbarwna. Warstwa podkładowa wyrówna nasiąkliwość podłoża, zwiększy przyczepność nakładanej farby. Wprawdzie to dodatkowy wydatek, jednak na pewno się opłaci, bo zmniejszy się zużycie farby wykończeniowej, a ponadto taki preparat ułatwi malowanie. Przed gruntowaniem trzeba sprawdzić, czy podłoże się nie osypuje. Powinno być mocne i zwarte, w innym wypadku farba będzie się odspajać.
Można samodzielnie dokonać prostej oceny nośności podłoża. Nakleja się na nie kawałek biurowej przezroczystej taśmy klejącej i po chwili odrywa. Jeśli na taśmie nie ma resztek farby lub cząstek podłoża - podłoże można uznać za mocne.

Świeży tynk. Między otynkowaniem a pomalowaniem potrzebny jest czas na całkowite wyschnięcie ściany. Z reguły trzeba poczekać co najmniej 30 dni. Jeżeli zacznie się malowanie wcześniej, a na ścianie jest na przykład tynk wapienny - wapno będzie agresywne w stosunku do farby i nie uzyska się jednolitego koloru.

Stara farba. Trzeba dokładnie sprawdzić, czy stara farba nigdzie się nie łuszczy i nie odpryskuje. Jeśli się łuszczy, trzeba dokładnie ją usunąć - zmyć wodą pod ciśnieniem lub zeskrobać szpachelką. Następnie nałożyć preparat gruntujący. Jeżeli stara farba jest w dobrym stanie, nie trzeba jej gruntować, można przemyć ją wodą i oczywiście poczekać, aż całkowicie wyschnie. Tak przygotowaną elewację dwukrotnie maluje się farbą wykończeniową.

Zużycie farby

Należy pamiętać, że im grubsza faktura tynku, tym większe zużycie farby. Wiele zależy też od użytych narzędzi – zdecydowanie lepszy jest wałek niż pędzel. Najmniej farby zużyje się podczas nakładania powłoki pistoletem. Jednak jest to technika trudna i niewielu wykonawców chce się jej podjąć. Trzeba wtedy dopasować lepkość farby, odpowiednio ją rozcieńczając – aby się dobrze nanosiła, ale zarazem nie spływała po ścianie – jednak nie bardziej, niż zaleca producent.

 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery